OCT 29

Układy elektroniczne na zlecenie
Opublikowany przez: Barbara | Tagi: elektronika, montaż, usługi | Data: 2017-07-30

Elementy elektroniczne muszą być połączone w odpowiedni sposób, aby urządzenie mogło w ogóle działać.

Gdy spojrzymy na schemat elektryczny urządzenia, zobaczymy na nim wiele cienkich linii - połączeń, którymi płynie prąd. Jest to szczególnie istotne w produkcji urządzeń elektronicznych przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wykorzystywane w pojazdach urządzania, w tym komputery i różnego rodzaju sterowniki muszą charakteryzować się zwiększoną odpornością na ciągłe zmiany temperatury oraz wilgotności. Praca w tak zmiennym środowisku wymaga odpowiedniej technologii montażu juz na etapie procesu produkcyjnego.

W urządzeniu elektronicznym odwzorowaniem tych linii są ścieżki na płytce drukowanej, czyli kompozytowym laminacie, pokrytym jedno- lub wielowarstwowo miedzianym rysunkiem połączeń. Na końcach rozgałęziających się ścieżek, umieszczone są punkty lutownicze (pady) z otworkami, przez które przekłada się końcówki elementów elektronicznych. Połączenie końcówki elementu z padem realizuje się za pomocą stopu lutowniczego, zawierającego cynę i odpowiednie dodatki stopowe.

Realizowany przez firmę eprom montaż elektroniki realizowany przez firmę eprom może być przeprowadzany ręcznie, za pomocą lutownicy, ale w warunkach przemysłowych jest to nie do pomyślenia, więc wykorzystuje się tzw. lutowanie na fali.

W lutowaniu na fali płytka drukowana z przytwierdzonymi elementami elektronicznymi, jest przesuwana powoli nad wybrzuszeniem płynącego, roztopionego lutowia. Lutowie omywa spód płytki, pokrywając końcówki elementów i pola lutownicze i tworząc po zastygnięciu trwałe połączenie.

W miejscach, w których warstwa miedzi na płytce nie jest odsłonięta, stop lutowniczy nie jest w stanie przywrzeć. Za takie zachowanie płytki odpowiada, tzw. soldermaska, czyli cienka warstwa lakieru, pokrywająca płytkę drukowaną według odpowiedniego wzoru.

Lutowanie na fali jest znacznie szybsze od ręcznego pokrywania każdego punktu lutowniczego z osobna. Metoda ta zapewnia również znaczną powtarzalność procesu i minimalizuje ryzyko występowania tzw. zimnych lutów.

Fotorelacja

elektronika

montaż

usługi

Twój komentarz